Aktywność fizyczna i psychiczna jako sposób przygotowania się do roli sprawnego seniora

Danuta Umiastowska
    Uniwersytet Szczeciński
    Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia

Słowa kluczowe: starość, aktywność ruchowa, zdrowie

Prognozy demograficzne przewidują, że w 2035 roku niemal co trzeci Polak będzie miał więcej niż 60 lat.

Starość jest fizjologicznym i ostatnim okresem rozwoju osobniczego jednostki. Zjawisko starzenia się społeczeństw staje się problemem z którym borykają się ludzie na całym świecie. Wzrost udziału ludzi starych w całej populacji oraz „bardzo starych” wśród ludzi starszych określa się mianem podwójnego starzenia. Elementem wpływającym na stan zdrowia i psychofizyczne możliwości ludzi w wieku starszym jest ruch. Aktywność fizyczna, zdrowie i jakość życia to trzy elementy, których nie można rozdzielić na żadnym etapie rozwoju człowieka.

Takie podejście powoli nam na przygotowanie do starości fizjologicznej, a nie farmakologicznej. Kluczem do „szczęśliwej starości” może stać się zatem sprawność fizyczna i psychiczna.