Autorska koncepcja ćwiczeń hydrokinezyterapeutycznych w przypadku skolioz niskostopniowych

Maciej Zawadzki
    Uniwersytet Szczeciński
    Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia

Słowa kluczowe: pływanie korekcyjne, skrzywienia czynnościowe, ćwiczenia asymetryczne

W początkowym okresie rozwoju postaw nieprawidłowych u dzieci wczesne wdrażanie postępowania korekcyjnego pozwala na ustąpienie niekorzystnych objawów lub zatrzymanie ich progresji. Celem większej skuteczności postępowania korekcyjnego stale poszukuje się nowych metod w tym stosowania ćwiczeń w wodzie. Środowisko wodne ma duży wpływ na kształtowanie postawy ciała, co podkreślane jest przez lekarzy i specjalistów korekcji wad postawy. Pływanie i ćwiczenia w wodzie pobudzają ogólny rozwój dzieci i młodzieży, ale wykorzystywane są także dla celów terapeutycznych. Postępowanie korekcyjne bardzo często sprowadzane jest jednak tylko do nauki pływania i pływania sportowego. Stosunkowo mało jest w literaturze informacji na temat struktury ćwiczeń korekcyjnych w wodzie i usystematyzowania ich w formie dostępnej dla specjalistów korekcji wad postawy, nauczycieli wychowania fizycznego.

Celem pracy było przedstawienie autorskiej koncepcji derotujących ćwiczeń asymetrycznych stosowanych w pływaniu korekcyjnym dla młodzieży z niskostopniowymi skoliozami.