• 30 CZERWCA 17

Rafał Szyja, Dorota Groffik, Marta Witek, Martyna Mzyk
    Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Monitoring aktywności fizycznej krokomierzem w dni szkolne młodzieży 16 letniej

Słowa kluczowe: monitoring, aktywność fizyczna, kroki, rekomendacje

Celem badań było określenie poziomu aktywności fizycznej w dni szkolne  młodzieży 16 letniej z wykorzystaniem krokomierzy z uwzględnieniem różnic pomiędzy dziewczętami i chłopcami oraz segmentów dnia szkolnego (czas przed zajęciami w szkole, zajęcia w szkole, czas wolny po zajęciach szkolnych). W badaniach udział wzięło 169 uczniów, w tym 93 dziewczęta (wiek 16,45 ± 0.8 lat, wysokość ciała 165 ± 5,99 cm, masa ciała 56,15 ± 13,20 kg, BMI 20,6 ± 2,5)  i 76  chłopców (wiek 16,35 ± 0,84 lat, wysokość ciała 176,06 ± 8,05 cm, masa ciała 67,01 ± 13,20 kg, BMI 21,52 ± 3,3). Do oceny aktywności fizycznej wykorzystano krokomierze Digi Walker SW-701.

Analizując wyniki pod kątem rekomendacji dla codziennej aktywności fizycznej uczniów, wyrażonej liczbą kroków zaobserwowano, że norma prozdrowotna dla osób dorosłych czyli 10.000 kroków została osiągnięta każdego dnia i to zarówno przez badanych chłopców jak i dziewczęta. Norma 11.000 kroków, która stanowi kryterium prawidłowej aktywności fizycznej dla młodzieży została osiągnięta przez dziewczęta w dwa dni w tygodniu (czwartek i piątek) natomiast badani chłopcy nie osiągnęli powyższej normy w żadnym dniu badania. Dniem, w którym wszyscy badani uczniowie osiągnęli najwyższy poziom aktywności fizycznej jest piątek. Z kolei najmniej aktywnym dniem pod względem aktywności fizycznej jest wtorek u dziewcząt oraz środa u chłopców.