• 30 CZERWCA 17

Poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie jako determinanta aktywności fizycznej osób w wieku 50+

Mariusz Jaworski1, Anna Fabisiak1, Mirosława Adamus1,2, Emilia Wanat1, Adam Mazur1
    1 Wydział Turystyki i Rekreacji,Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji, Grupa Uczelni Vistula, Warszawa, Polska
    2 Zakład Psychologii Medycznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa, Polska

Słowa kluczowe: poczucie odpowiedzialności za zdrowie, subiektywna ocena zdrowia, aktywność fizyczna, Nordic Walking,

Celem przeprowadzonych badań była analiza poziomu poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie i roli tej dyspozycji osobowościowej w częstości podejmowania różnych form aktywnego wypoczynku w grupie osób w wieku 50+. Wśród aktywności rekreacyjnych analizowano: korzystanie z siłowni lub zajęć fitness, spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, taniec, aerobik, wędrówki piesze, wędkarstwo, nordic walking oraz uprawianie sportów drużynowych (koszykówka, siatkówka, piłka nożna i inne). Ważnym elementem prezentowanego badania była również subiektywna ocena stanu własnego zdrowia w tej grupie badanych.

Badania zostały przeprowadzone wśród 100. osób w wieku 50+. Kryteria włączenia do badania obejmowały wiek oraz świadomą zgodę na udział w badaniach.

Wiek uczestników badania mieścił się w przedziale od 50. do 88. lat. W badaniu wzięło udział 50 kobiet (średni wiek wynosił 57,2 lat) oraz 50 mężczyzn (średni wiek wynosił 60,1 lat). Zastosowanie testu U Manna-Whitneya dla dwóch grup niezależnych pozwoliło stwierdzić, że średni wiek badanych kobiet był istotnie statystycznie niższy od średniej wieku mężczyzn. 7W niniejszej pracy zastosowanymi narzędziami były ankieta własna i kwestionariusz; metody oparte na sondażu diagnostycznym.