Profil motywacyjny rodziców kierujących dzieci w wieku niemowlęcym na naukę pływania

Katarzyna Sobczak¹, Katarzyna Antosiak-Cyrak¹, Joanna Apolinarska², Jerzy Ciereszko¹, Małgorzata Habiera¹, Damian Jerszyński¹, Krzysztof Pietrusik¹, Krystian Wochna¹
    ¹ Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
    ² Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu

Słowa kluczowe: niemowlęta, pływanie, rozwój, motywacja, zdrowie

Pływanie najmłodszych dzieci wraz z rodzicami jest stosunkowo nową formą rekreacji ruchowej, ale coraz to popularniejszą ze względu na wiele pozytywnych aspektów wynikających z uczestnictwa w tego typu zajęciach. U większości dzieci w tym wieku pływanie stymuluje rozwój motoryki, sensomotoryki, dostarcza nowych wrażeń i doświadczeń, ćwiczy ich percepcje umysłową.

Celem przeprowadzonych badań było określenie powodów dla których rodzice decydują się na kierowanie małych dzieci na zajęcia wczesnej adaptacji do środowiska wodnego oraz określenie hierarchii ważności poszczególnych motywów w zależności od miejsca zamieszkania. W pracy materiał badawczy stanowili rodzice, którzy zdecydowali się na wzięcie udziału wraz ze swoim dzieckiem w kursie wczesnej adaptacji do środowiska wodnego. Badany zespól podzielono na dwie grupy. Pierwszą grupę badawczą (grupa I) stanowiło 95 rodziców uczęszczających z dziećmi na zajęcia w Poznaniu, natomiast do grupy II zakwalifikowano 99 rodziców z miasta Śrem. Badania zostały przeprowadzone na poznańskich i okolicznych krytych pływalniach. Zajęcia z dziećmi odbywały się w basenach o płytkiej głębokości od 90-120 cm, spełniające wymogi sanitarno- higieniczne. Temperatura wody wahała się od 32 do 34 stopni. Wiek niemowląt wynosił od 3 do 12 miesięcy.

Badania zostały przeprowadzone za pomocą metody sondażu diagnostycznego, a techniką badawczą był kwestionariusz ankiety opracowany przez autorów opracowania. Ankieta składała się z 21 pytań otwartych i zamkniętych.  Celem wzbogacenia informacji na temat motywów rodziców kierujących dzieci w wieku niemowlęcym na zajęcia ruchowe w wodzie oraz ustalenia hierarchii ich ważności wykorzystano autorską tabelę z 6 punktową skalą oceny.