Profilaktyka wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej w szkolnej edukacji zdrowotnej

Joanna Ratajczak
    Uniwersytet Szczeciński

Słowa kluczowe: szkoła, edukacja zdrowotna

Wraz z wprowadzeniem w roku 2009 nowej podstawy kształcenia ogólnego do wszystkiego typu placówek oświatowych nadano wyższą rangę edukacji zdrowotnej w szkole. Wyraźnie sformułowane zostały treści kształcenia, które należy przekazać uczniom na kolejnych etapach edukacji. Wskazano także nauczyciela wychowania fizycznego jako osoby odpowiedzialnej za realizowanie tego działu programu.

Niestety niektóre problemy zdrowotne społeczeństwa mimo faktu, iż żyjemy w XXI wieku są cięgle tematami tabu w szkolnictwie. Dotyczy to głównie wychowania seksualnego. Wzrastająca liczba noworodków przedwcześnie urodzonych z niska masą urodzeniową oraz wadami rozwojowymi stanowi wskazanie do podjęcia problematyki zdrowego stylu życia jako jednego z warunków prawidłowego przebiegu ciąży.

Celem pracy jest wskazanie na potrzebę rozszerzenia tematyki szkolnej edukacji zdrowotnej.