• 30 CZE 20
  • 0

  Przygotowanie motoryczne zawodników w dyscyplinie Kajak Polo na przykładzie pracy z Kadrą Polski Seniorów 2019

  Paweł Teleman1, Urszula Domańska2
  UKS Olimpijczyk Kliniska,
  2 Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie

   

  Przygotowanie motoryczne zawodników w dyscyplinie Kajak Polo na przykładzie pracy z Kadrą Polski Seniorów 2019

   

  Słowa kluczowe: kajak, kajak polo, zawodnik kadry seniorów, sport wyczynowy

  Streszczenie

   Na przestrzeni ostatnich lat dyscyplina kajak polo stała się jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Kajakowej. Na najwyższym światowym poziomie od zawodników wymaga się umiejętności technicznych w zakresie wiosłowania podobnie jak w kajakarstwie klasycznym, operowania ciałem i kontrolą nad kajakiem zaczerpniętymi z kajakarstwa górskiego i slalomu kajakowego oraz umiejętności operowania piłką, zaczerpnięte z piłki wodnej, piłki ręcznej, basebolu i piłki koszykowej.

  Celem pracy jest przedstawienie potrzeb treningowych w zakresie kształtowania zdolności motorycznych u zawodników Kadry Seniorów w dyscyplinie Kajak Polo w oparciu o plan szkolenia przed Mistrzostwami Europy w 2019 r. Zawodnicy polo powinni posiadać szereg umiejętności, które są niezbędne do gry na najwyższym światowym poziomie. Umiejętność wiosłowania z jednoczesnym utrzymaniem kierunku płynięcia, wykonanie tak zwanej eskimoski czy manewrowania kajakiem, podania i chwyty piłki podczas przemieszczania się kajakiem na pełnej prędkości z precyzyjnym i mocnym rzutem do bramki. W zakresie kształtowania zdolności motorycznych należy zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość, szybkość, siłę, koordynację oraz gibkość.

  Materiał badawczy stanowiło 10 zawodników reprezentacji Polski w dyscyplinie kajak polo, przygotowujących się w sezonie zimowo – wiosennym do udziału w mistrzostwach Europy rozgrywanych w sierpniu 2019 roku w Portugalii. W pracy zastosowano metodę obserwacji oraz osiągnięć u poszczególnych zawodników Reprezentacji Polski Seniorów. Plan treningowy był realizowany przez ścisłą kadrę i obejmował okres przygotowawczy do Mistrzostw Europy, luty – sierpień 2019 r. plan treningowy obejmował okresy przygotowania ogólnego, ukierunkowanego oraz specjalnego.

   

  Pobierz artykuł (pdf) pdf-ico

  Dodaj komentarz →